CZARNOGÓRA I ALBANIA

Poznaj Czarnogórę i Albanię

Albania położona na południu Europy ma dostęp do Morza Adriatyckiego od zachodu i do Morza Jońskiego od południa. Posiada 362 km wybrzeża z niekończącymi się, piaszczystymi plażami. Wciąż pozostaje niedoceniana przez turystów z Polski.

Czarnogóra wciśnięta jest pomiędzy Bośnię i Hercegowinę od północy i Albanię od południa.

W większości to teren górzysty z najgłębszym kanionem w Europie.

Są to kraje, w którym z całą pewnością poczujecie się bezpiecznie. Ludzie są bardzo mili, a kultura jest bardzo ciekawa i warta poznania. Trzeba pamiętać, że Albania to w zdecydowanej większości kraj muzułmański.

Wyprawa do Albanii i Czarnogóry to świetna okazja do zapoznania się z turystyka off-roadową. Jest to też świetny sposób na poznawanie świata z innej perspektywy. Trasy, po których będziemy się poruszać zostały wyznaczone przez nas podczas poprzednich wypraw. Duża ich część to drogi górskie, kamieniste i szutrowe.

W drogę najlepiej wziąć euro, które obowiązuje w Czarnogórze. Natomiast w Albanii można je wymienić na lokalną walutę, którą jest lek albański (ALL).

Można tez wypłacać pieniądze w bankomatach, jednak zawsze lepiej mieć gotówkę. Nie wszędzie w Albanii można płacić kartą.

Obydwa kraje, oprócz niesamowitych zabytków i krajobrazów, posiadają zdrową i smaczną kuchnię. Zapasy będziemy uzupełniać w większych miastach i na lokalnych targowiskach. Ceny są podobne jak w Polsce, a produkty są ogólnodostępne.

Ze względu na zmienną pogodę w górach, warto zaopatrzyć się również w cieplejsze ubrania. Jednak stroje kąpielowe są nieodłącznym wyposażeniem letnich wypraw.

POCZĄTEK: Gruda GRUPA AUT: MIN 3, MAX 6
KONIEC: Durres KRAJE: Czarnogóra i Albania
CZAS TRWANIA: 8 dni DŁUGOŚĆ TRASY: 1200KM
WYJAZD Z POLSKI 17 kwietnia 2017 START W GRUDA 18 kwietnia 2017

Koszt wyprawy:

  • jako pasażer 1800zł
  • własnym autem 1500zł
  • wypożyczonym autem 4000zł

Atrakcje

  • Zatoka Kotorska
  • Kanion rzeki Tara
  • Park Narodowy Durmitor
  • Rafting na rzecze Tara (Opcjonalnie)
  • Jezioro Szkoderskie
  • Osada Theth

OPIS WYCIECZKI DZIEŃ PO DNIU

Naszą wyprawę zaczniemy w punkcie zbiórki na Chorwacji, w miejscowości Gruda (przy granicy z Czarnogórą) pomiędzy 8-10 rano.

Wyruszamy z Grudy i wspólnie przekraczamy granicę , kierując się w stronę Zatoki Kotorskiej, zwiedzając po drodze Herceg Novi. Resztę dnia spędzimy zwiedzając stare miasto i mury obronne Kotoru, oraz pobliskie góry. Nocleg na kempingu.

Po śniadaniu kierujemy w stronę Parku Narodowego Laconi, przez słynną serpentynę kotorską. Większa cześć dnia będziemy poruszać się po parku, by pod koniec dnia dojechać do stolicy kraju Podgoricy, gdzie noc spędzimy w hotelu. Będzie to okazja żeby zobaczyć jak wygląda wielkomiejskie życie Czarnogóry.

<p>Jedziemy w stronę kanionu rzeki Tara. Dla osób lubiących mocne wrażania proponujemy spływ rzeką. Tego dnia duży odcinek trasy pokonamy po szutrze. Po wszystkich przygodach w dzień udamy się w kierunku Parku Narodowego Biogradska Góra i tam spędzimy noc w terenie.</p>

Wcześnie rano udajemy się w kierunku przejścia granicznego z Albanią, w miejscowości Vjeternik. Po dość długiej drodze z fascynującymi widokami, dotrzemy do miejscowości Theth, która znajduje się głęboko w górach. Jest to jedna z najbardziej odizolowanych osad w Europie. Tam spędzimy noc na kempingu.

Tego dnia mamy do pokonania ponad 80 km po drogach szutrowych Zajmie nam to około 6 godzin. Po drodze zobaczysz piękne widoki gór Północno-albańskich, oraz rzekę Theth. Zatrzymamy się nad jeziorem Szkoderskim a pod koniec dnia dotrzemy do miasta Skoder, gdzie spędzimy noc w hotelu.

Przez kolejne dwa dni będziemy eksplorować północno-wschodnią część Albanii. W planach mamy bardzo dużo tras offroadowych, o umiarkowanym stopniu trudności. Po pierwszym dniu noc spędzimy w terenie.

Drugiego dnia będzie sporo atrakcji i przepięknych widoków. Pod koniec dnia dojedziemy do Durres, gdzie spędzimy noc w hotelu.

Ostatni dzień to głównie relaks i odpoczynek na pobliskich plażach. Nie zabraknie oczywiście krótkiego wypadu, żeby pojeździć po okolicy i pozwiedzać.

Cały wyjazd zakończymy wieczorem wspólną kolacją.

PODSUMOWANIE
Opłata rejestracyjna

Wpis na listę należy potwierdzić na miesiąc przed wyjazdem opłatą rejestracyjną w wysokości 500 PLN. Opłata podlega zwrotowi w razie odwołania wyjazdu.

Opłata za udział

Osoba jadąca w aucie 1800 PLN, osoby jadące własnym samochodem (bez znaczenia ilość osób) opłata stała 1500 PLN, wynajęcie samochodu od nas (max. 5 osób) to koszt 4000 PLN.

Opłata obejmuje

Opiekę przewodnika na całej trasie, przejazd wytyczoną wcześniej i dobrze przygotowaną trasą, pomoc w razie awarii auta, organizację miejsc noclegowych i atrakcje podczas całego wyjazdu.

Opłata nie obejmuje

Wyżywienia, zakwaterowania i paliwa.

Samochód i wymagania

Jeżeli jedziecie do Czarnogóry pożyczonym samochodem bardzo ważna jest zielona karta i komplet dokumentów auta. Potrzebna jest pisemna zgoda właściciela pojazdu a także sprawne auto z napędem 4×4 i reduktorem, dodatkowo CB i opony, najlepiej AT.

Długość trasy

Cała trasa to około 1100 km, plus dojazd na miejsce i powrót dla osób jadących własnym autem lub wypożyczonym.

Noclegi

Śpimy na kempingach, w wyjątkowych sytuacjach na dziko i co drugą/trzecią noc w hotelu.

Co zabrać w trasę

Podstawowy ekwipunek kempingowy (namiot i śpiwór) i niezbędny sprzęt do przygotowania posiłków (głównie śniadań i kolacji).

Waluty i wizy
Najlepiej zabrać ze sobą EUR (euro) i wymienić je na miejscu na ALL (lek), czyli albańską walutę. Nie ma problemu z bankomatami. Wizy nie są wymagane.
Copyright © 2016 Expand Online