CHORWACJA I CZARNOGÓRA

Poznaj Chorwację i Czarnogórę

Chorwacja już od kilku lat jest bardzo popularnym kierunkiem dla turystów z Europy, a w szczególności latem. Nasza podróż zacznie się od zwiedzania Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Potem przejedziemy przez góry Velebit i Przełęcz Mali Alan Pass. Wprost na południe Dalmacji, gdzie wjedziemy na szczyt sw Jure i odwiedzimy wyspę Hvar, która według National Geographic Traveller jest jedną z 10. najpiękniejszych wysp na świecie. Trasy obejmują głównie drogi szutrowe, którym towarzyszą niezapomniane widoki.

Po dwóch dniach spędzonych na wyspie udamy się w kierunku Czarnogóry, gdzie odwiedzimy Kotor – miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród atrakcji będzie także Park Narodowy Durmitor i Jezioro Szkoderskie, a także kanon rzeki Tara – drugi największy kanion na świecie. W drodze powrotnej zatrzymamy się w stolicy Bośni i Hercegowiny, Sarajewie. Klimat wyprawy będzie zmienny, od ciepłych nadmorskich terenów, do zimnych górskich wieczorów. Dlatego warto zaopatrzyć się w ubrania letnie, jak i te cieplejsze. Chorwacką walutą jest Kuna, natomiast w Czarnogórze Euro. Gotówkę bez problemu można nabyć w bankomatach, także nie ma konieczności zamiany w kantorach. Na podróż warto wziąć ze sobą Euro.

POCZĄTEK: Jeziora Plitwickie GRUPA AUT: MIN 3, MAX 6
KONIEC: Sarajewo KRAJE: Chorwacja i Czarnogóra
CZAS TRWANIA: 8 dni DŁUGOŚĆ TRASY: 1400KM
WYJAZD Z POLSKI 29 kwietnia 2017 START W JEZIORA PLITWICKIE 30 kwietnia 2017

Koszt wyprawy:

  • jako pasażer 1700zł
  • własnym autem 1500zł
  • wypożyczonym autem 4000zł

Atrakcje

  • Park narodowy i Jeziora Plitwickie
  • Wyspa Hvar
  • Stare miasto Split i pałac Dioklecjana
  • Prom na wyspę Hvar
  • Miasto Kotor UNESCO
  • Park Narodowy Durmitor
  • Kanion rzeki Tara

OPIS WYCIECZKI DZIEŃ PO DNIU

Spotykamy się na parkingu Parku Narodowego Jezior Plitwickich pomiędzy 8 a 10 rano.

Jeziora Plitwickie to jedyny w swoim rodzaju system jezior kaskadowych na świecie. Od lat zachwycają widokami odwiedzających je turystów. Pełen system zapiera dech w piersiach i gwarantuje długie lecz ciekawe godziny zwiedzania (ok. 5 godzin). Warto dodać, że w niektórych jeziorach możesz zaczerpnąć relaksacyjnej kąpieli.

Tego dnia nocujemy na kempingu w okolicy Jezior Plitwickich.

Trasa przejazdu przez Góry Velebit to około 70km. W najwyższym punkcie trasy wjedziemy na wysokość aż 1500m n.p.m. Wysokość ta gwarantuje piękny widok na Morze Adriatyckie i panoramę Chorwacji od strony wschodniej. Po zjechaniu z trasy wjedziemy na autostradę (odcinek ok 45 kilometrów) i przejedziemy przez przełęcz Mali Alan Pass. Trasa przejazdu kończy się na Wyspie Pag. Wyspa ta to księżycowy krajobraz, bowiem na tej wyspie ciężko znaleźć jakąkolwiek roślinność.

Dnia drugiego nocujemy na Wyspie Pag, w dzikich warunkach 😉

Wyjeżdżamy w godzinach porannych z Wyspy Pag. Do przebycia mamy około 150km autostradą do Splitu. Poświęcimy chwilę na zwiedzanie miasta i poznanie lokalnej kuchni. Po południu wyruszamy w kierunku Riwiery Makarskiej i wjedziemy na (1762 m n.p.m.) Sveti Jure. Ze szczytu ujrzysz piękną panoramę gór Dynarskich.

Pod koniec dnia zjeżdżamy do miejscowości Makarska. Nocleg w hotelu.

Z samego rana wyjeżdżamy do miejscowości Sućuraj, gdzie wsiądziemy na prom na wyspę Hvar. Na tej wyspie spędzimy aż dwa dni. Większość tras na wyspie pokonamy po drogach szutrowych. Będziemy zwiedzać miejscowości Hvar (a w nim np. najstarszy zachowany teatr w Europie i miejską starówkę), Vrboska, która jest także nazywana „Małą Wenecją”. W tym mieście znajduje się jedna z najstarszych twierdz w Europie – Twierdza Matki Bożej Miłosierdzia. Wjedziemy także na samą górę najwyższego szczytu wyspy – Sveti Nikola (626m n.p.m.) z którego rozpościera się widok na całą wyspy Hvar i Brać. Na szczycie odwiedzimy lokalną tawernę (Konoba), gdzie skosztujesz tamtejszych przysmaków. Dwa dni będziemy nocować na kempingu nad samym morzem.

Tego dnia musimy wyruszyć bardzo wcześnie, żeby zabrać się na pierwszy prom, na stały ląd . Wyruszymy z Hvaru, w stronę Czarnogóry. Po drodze zatrzymamy się w miejscowości Nuem (Bośnia i Hercegowina), gdzie spróbujemy najlepszego w tej okolicy Burka. Tego dnia w godzinach przedpołudniowych przekroczymy granicę i wjedziemy na teren Czarnogóry. Zatrzymamy się w mieście Kotor, które jest wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Zaraz po obiedzie wyruszymy w kierunku Parku Narodowego Lovcen (przejedziemy przez Serpentynę Kotorską) i spędzimy noc na kempingu.

Przez dwa następne dni będziemy zwiedzać Park Narodowy Durmidor i Kanion rzeki Tara, jest on drugim na świecie pod względem głębokości kanionem (zaraz po Colorado). Przez te dwa dni dużo czasu spędzimy w terenie, jeżdżąc po drogach czysto szutrowych. Nie martw się, widoki zza szyby zrekompensują Ci czas spędzony w samochodzie. Stołować będziemy się w lokalnych tawernach. Noc spędzimy w górach pod gołym niebem, zaś drugą w hotelu, w Podgoricy. Będzie to zarazem zielona noc.

PODSUMOWANIE
Opłata rejestracyjna

Wpis na listę należy potwierdzić na miesiąc przed wyjazdem opłatą rejestracyjną w wysokości 500 PLN. Opłata podlega zwrotowi w razie odwołania wyjazdu.

Opłata za udział

Osoba jadąca w aucie 1700 PLN, osoby jadące własnym samochodem (bez znaczenia ilość osób) opłata stała 1500 PLN, wynajęcie samochodu od nas (max. 5 osób) to koszt 4000 PLN.

Opłata obejmuje

Opiekę przewodnika na całej trasie, przejazd wytyczoną wcześniej i dobrze przygotowaną trasą, pomoc w razie awarii auta, organizację miejsc noclegowych i atrakcje podczas całego wyjazdu.

Opłata nie obejmuje

Wyżywienia, zakwaterowania i paliwa.

Samochód i wymagania

Jeżeli jedziecie do Czarnogóry pożyczonym samochodem bardzo ważna jest zielona karta i komplet dokumentów auta. Potrzebna jest pisemna zgoda właściciela pojazdu a także sprawne auto z napędem 4×4 i reduktorem, dodatkowo CB i opony, najlepiej AT.

Długość trasy

Cała trasa to około 1200 km, plus dojazd na miejsce i powrót dla osób jadących własnym autem lub wypożyczonym.

Noclegi

Śpimy na kempingach, w wyjątkowych sytuacjach na dziko i co drugą/trzecią noc w hotelu.

Co zabrać w trasę

Podstawowy ekwipunek kempingowy (namiot i śpiwór) i niezbędny sprzęt do przygotowania posiłków (głównie śniadań i kolacji).

Waluty i wizy

Najlepiej zabrać ze sobą EUR (euro) i wymienić je na miejscu na KUNT, czyli chorwacką walutę. Nie ma problemu z bankomatami. Wizy nie są wymagane.

Copyright © 2016 Expand Online